luni, 22 iunie 2026

Meniu pranz 2

 


Meniu pranz 1

 


Analizele anuale

     Din motive de analize la care am iesit cu un usor profil metabolic usor crescut (colesterol si glicemie), la cele 86 de kg pe care le am la 1.77m, am decis sa intru la cura hipocalorica. Ca atare nu mai mananc decat o data pe zi, la pranz. S-a aliminat masa de seara caci aia de dimineata o aveam eliminata de vreo 40 de ani oricum. Tinta e sa ajung la un interval de 80-82 kg in termen foarte scurt si 76-79 kg in termen mediu. S-au redus deja produsele din faina (din motive de gluten continut), dulciurile si orice bauturi zaharoase care de azi au fost inlocuite cu apa de castraveti. 
Ar merge si ceva sport dar nu prea am timp din cauza romanului autobiografic la care lucrez....un fel de "singur sub dus" dar cu amanunte mai picante. :))))

Atat imi pare rau, ca tocmai ce mi-am luat doua geci de piele pe masura asta din talie :))))
Ah da, pentru mai mult sport promit mai multe saptamani de schi in sezon...la altitudine mare, ca e aerul mai rarefiat. Cum zicea un clasic in viata: "Azi iei o hotarare, maine alta hotarare......"
In perioada urmatoare posibil sa transform blogul in unul de nutritie si sa ajung un guru al nutritionistelor online.
Stay tuned!

duminică, 21 iunie 2026

ecouri

 La postul ala cu cosmarul m-au cautat aproape toate fostele, ingrijorate ca le-as fi visat pe ele. Ma rog, cam dubios in masura in care unele-s si cam maritate.  Ei bine nu, nu era vorba de voi doamnelor ci de una de care nici eu nu-mi mai aminteam prea bine, din tineretea mea frageda. 
In schimb la ideea mea de a-mi lua un scuter rosu, mi s-a spus ca sigur asta nu imi "unple" golul pe care l-as avea. Acuma eu nu stiu sa am niciun gol, insa se pare ca alea de m-au cautat, nutresc asa o nostalgie sau macar pentru "unplut"....si n-ar cam trebui.

Deci ce sa fac? sa raman pe scuter rosu, Vespa? 

miercuri, 17 iunie 2026

Rebel fara cauza

 Am asa o stare de rebeliune de imi vine sa-mi iau un motor.....deja ma uit pe site-ul Vespa la modele de scutere de 125cc. Cica pot sa o calaresc cu B-ul daca fac un curs de cateva ore. Si da, tre sa fie rosie...

Cosmar...

 M-am trezit foarte agitat,pentru ca am visat ca ma insurasem la Las Vegas, cu una din tineretea mea... numai ca am descoperit ca intre timp cam ajunsese babaciune.....doamne, ce noapte furtunoasa a fost. Bine ca s-a terminat cand m-am trezit.

luni, 15 iunie 2026

hai ku

 Orice primar de urbe din Romania, oricat de redus intelectual si de puțin instruit la scoala ar fi, pastreaza in geanta sa diplomat, bastonul de prim ministru.

miercuri, 10 iunie 2026

sandale neamule

     Femeile is moarte dupa sandale!  Adica cu cat au mai naspa conformate labele picioarelor, degetele, unghiile taiate cu foarfeca de gard viu a bunicii etc, cu atat sunt mai fierte pe sandale. Cum zbiceste coltul ierbii, cum tusti si ele in sandale. Acuma recunosc si eu ca urasc profund sandalele! Urasc sandalele la barbati,  dar urasc profund sandalele mai ales la femei.
Azi am fost razbunat, caci de la furtuna cu ploaie,  anuntata cu cel putin 12 ore inainte, au ajuns toate purtatoarele de sandale acasa cu jegul de pe strada, intre degetele de la picioare.


P.S. A inceput sa se promoveze iar Miki de la k-pital. Doar ca e o babornita naspa care nu are legatura cu bunaciunea din tinerete. Sic transit gloria mundi!

luni, 8 iunie 2026

Lacrimi si sfinti

 Furata de pe pagina unei duduci, trecuta de prima tinerete, in lipsa majora.....de 30 de minute rad cu lacrimi.....


duminică, 31 mai 2026

Atac cu drona la Galati

     A cazut o drona la Galati, pe un bloc,  si a ranit doi oameni nevinovati care stateau in casa lor. Le-a distrus si casa pe scurt..... Acuma, tu sa zici ca e ruseasca iar rusul sa intrebe ca cine a expertizat asta, e ca si cum o fosta de acum 20 ani, intre timp casatorita, te-ar anunta in scris ca intre voi doi totul s-a terminat.  La fel de penibil!


P.S. Cand anume in toamna asta incepe revolutia aia colorata in Belarus?

vineri, 29 mai 2026

Despre dragoste si alti demoni

     Am calcat intr-un rahat de caine in parcare de ma usturau ochii in masina.....fapt pentru care i-am bagat si i-am scos din toate orificiile mamei lor pe astia de detin ei animale de companie, pisici, catei sau cine stie ce papagali or mai avea pe acasa. Apoi am stat si m-am gandit mai bine....de ce detin oamenii asa ceva si daca e benefic?  Benefic cred ca este, pentru ca pentru multi din oamenii astia (barbati si femei in aceiasi masura), acele animale sunt unica (sau ultima) posibilitate de a mai primi dragoste si poate de a oferi dragoste. Asta mentine si imbunatateste starea de sanatate, este dovedit stiintific.Este o solutie ideala pentru oamenii singuri. Pai cum te iubeste un caine, neconditionat, nu stiu ce partener uman ar mai putea. Nu mai conteaza ca tu nu-i oferi decat mancare si plimbare sau ca iti put picioarele. El saracu tot te iubeste. Poate tu ca detinator de animal de companie nici nu esti in stare sa oferi dragoste, ca na, ai un deficit afectiv cu care te-ai nascut.....ia-ti domnule catel, dar ai macar bunul simt sa cari si o punga cand il scoti de afara. In dragoste rezulta si mult rahat si tot tu, ca apartinator si beneficiar, ar trebui sa-l strangi.

Asta e, in viata e si mult rahat.....